Jdi na obsah Jdi na menu
 

Delirium tremens je život ohrožující stav, který vzniká po přerušení užívání alkoholu typicky např. pokud se v ebrietě zraní a je hospitalizován. Průběh je individuální, předchází mu predelirantní stav charakterizovaný pocením, nevolností, zrychlenou srdeční činností, nespavostí. Pokud se nezasáhne včas, dochází k přechodu do deliria. Během deliria pacient mohutně halucinuje - může vidět různá malá zvířata [tzv. mikrozoopsie], často vykonává zažité, zautomatizované pohyby např řidiči z povolání řídí auto atp. Dostavuje se hrubý tremor [třes].

 

V čase a prostoru je nepřesně orientován či vůbec neorientován, výrazná je porucha bezprostřední paměti a porucha konsolidace paměťových stop [tj. není schopen si zapamatovat nové údaje a události]. Jsou zde přítomné poruchy psychomotoriky - pacient je zvýšeně aktivní neklidný, agresivní či naopak zcela klidný, utlumený. Toto se může celkem rychle měnit Poruchy emocí - může být nadnesená nálada, euforie či naopak úzkost či agrese Mohou být přítomné bludy - např. pacient může být přesvědčen, že mu ostatní usilují o život. Může se objevit epileptický záchvat. Tento stav může trvat několik dní a končí hlubokým spánkem. Na proběhlý stav je amnézie.

 

Jedná se o život ohrožující stav, pacienti bývají často hospitalizováni na jednotkách intenzivní péče. Lékem 1. volby tohoto stavu je Clomethiazol [firemní název Heminevrin] ve vyšších dávkách - až 16 tablet denně. Pokud ten nelze podávat [neboť je v ČR dostupný pouze ve formě tablet] - např. z důvodů odmítání cokoliv spolknout, lze použít další preparáty:

Benzodiazepiny - nejčastěji Diazepam ve vysokých dávkách [až 80mg/den]

Atypická antipsychotika - Tiaprid, Risperidon

Klasická antipsychotika - Haloperidol, Melperon

Antiepileptika - Karbamazepin

 

Vzhledem k tomu, že u těchto pacientů je přítomná minerálová dysbalance [zejména nízká hladina draslíku], dále deficit vitamínů skupiny B - zejména Thiamin, je nutné tyto látky dodávat - buď perorálně a pokud pacient není schopen či ochoten polykat, tak ve formě infúzí. V důsledku nižší hladiny záchvatového prahu se k prevenci epileptického záchvatu podává Magnezium [Hořčík]. V důsledku vysokého krevního tlaku a pulzu je někdy nutné podávat antihypertenziva, pro poruchy krevního cukru se většinou dávají infúze s glukózou.

 

Hrozí riziko smrtelných komplikací vyplývajících z nasedajících tělesných komplikací typických pro chronickým alkoholizmem poškozený a oslabený organizmus [např. zápal plic, selhání jater, ruptura jícnových varixů apod.].

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

heminevrin

(mirek, 2. 9. 2015 18:53)

Dobrý den. Jsem leceny alkoholik. Zkušenosti s heminevrinem mám. Dávali mi 20 tab. Denně po dobu 3 dnů. Pak se dávky snizovali. Celkově ten abstak člověk prespi, ale trepot rukou vymizel až po 10 dnech. Ešte jsem bral rivotril 3 denně po 1 mg.