Jdi na obsah Jdi na menu
 

Obecně dle množství alkoholu v krvi lze rozdělit opilost do několika stádií:

 

 

do 0,99 ‰ – excitační opilost
hovorný, euforie mírně elevována [tj. intoxikovaný má lepší, povznesenější náladu, stále však v hranici normy]. Od 0,80 ‰ výše není řidič schopen bezpečně řídit vozidlo.

1,00-1,49 ‰ – mírná opilost
hovorný, euforie, místy planě vtipkuje, je zvýšené sebevědomí a sebedůvěra. Psychomotorika je již ovlivněna alk. intoxikací – reakční čas je prodloužen, nad 1 ‰ pak ataxie, pohledový nystagmus [mimovolní pohyby očí].

1,50–1,99 ‰ – střední opilost
psychomotorika již výrazněji narušena - jsou přítomny poruchy koordinace a zpomalení tělesných pohybů, snížena pozornost. Afektivita [tj. přibližně emoční vyladění] je labilní – nálada se může buď zlepšit, nebo naopak zhoršit a nastupuje celkový útlum [možno až k usnutí], možné i kolísání z obou krajních poloh. Deliberace jednání [snížení zábran] - opilecká sebevražednost, agresivita.

2,00–2,99 ‰ – těžká opilost
blábolivá řeč, neschopnost samostatné chůze, psychické poruchy, výraznější poruchy chování [podobně jako výše - opilecká suicidia, agresivita], zvracení.

3,00–3,99 ‰ – vážná otrava alkoholem
těžké poruchy vědomí [stupor], obluzení, nereaguje na podněty, dýchání je pomalé a mělké, mohou být poruchy srdečního rytmu. Riziko zástavy dechu a oběhu.

nad 4,00 ‰ – riziko smrtelné otravy alkoholem
komatózní stav, letální dávka (u 50 % pacientů) je 5 ‰ alkoholu v krvi.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář