Jdi na obsah Jdi na menu
 

Anabolické steroidy mají mezi zneužívanými látkami specifické postavení, protože jejich užití není vedeno touhou po okamžitém účinku v podobě euforie, stimulace organismu nebo změněného stavu vědomí, nýbrž snahou změnit svůj vzhled a fyzický výkon. Přesto anabolické steroidy patří mezi zdraví velmi nebezpečné látky, na které si lze vypěstovat zvláštní typ psychické závislosti.

 

Jedná se o syntetické látky příbuzné mužským hormonům, které podporují růst příčně pruhovaných svalů u kostí a rozvoj mužských pohlavních znaků. První typ účinku se označuje jako anabolický, druhý jako androgenický. Mezi uživateli se pro anabolické steroidy vžilo označení „bobule“ a o jejich uživatelích se říká, že „sypou“.

 

Historie
Anabolické steroidy byly vyvinuty ve třicátých letech minulého století a původně měly sloužit k léčbě mužské hypogonadismu - nedostatečné funkci mužských pohlavních žláz, kdy varlata neprodukují dostatek testosteronu pro normální růst, vývoj a sexuální fungování. Tyto látky byly používány k léčbě opožděné puberty, některých typů impotence a oslabení organismu v důsledky infekce HIV či jiných nemocí. Jakmile se na laboratorních zvířatech prokázal nárůst svalové hmoty po podání anabolických steroidů, začali je nejprve zneužívat kulturisté a později také sportovci z jiných odvětví. Ve sportu je užívání většiny podobných podpůrných prostředků zakázáno a sportovci podstupují testy. Protože se však vyvíjejí stále nové prostředky, které znesnadňují identifikaci anabolických steroidů v tělesných tekutinách, přistupují antidopingové kontroly k ukládání vzorků krve a moči pro opakované testy.

 

Nyní se steroidy prodávají obvykle na černém trhu, může se ale také stát, že nedovolené látky obsahují některé volně prodejné potravinové doplňky pro sportovce distribuované v posilovnách a specializovaných obchodech. Na jaře 2007 například odhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce steroidy v Multipower Muscle Professional. Legálně lze také zakoupit některé steroidní doplňky obsahující látky, z nichž si tělo umí anabolické steroidy vytvořit samo. O vedlejších účincích těchto látek se toho zatím mnoho neví, ale pokud jsou užívány k nadměrnému zvýšení hladiny testosteronu, mají stejné negativní následky jako samotné anabolické steroidy.

 

Užívání
Existují různé typy anabolických steroidů - některé přípravky se užívají orálně, jiné se aplikují injekčně do svalu nebo se prodávají ve formě gelů a krémů, které se aplikují přímo na kůži. Nejriskantnějším způsobem je právě injekční aplikace, která ohrožuje uživatele anabolických steroidů podobně jako jiné injekční uživatele drog.

 

Typický uživatel anabolických steroidů bere svoji drogu v opakovaných cyklech, kterým se mezi kulturisty říká slangově „kůra“. Kůra trvá několik dní či týdnů, pak následuje přestávka a po nějaké době opět nová kůra. Neobvyklé není ani vrstvení anabolických steroidů - uživatelé kombinují vícero typů anabolických steroidů, případně užívají ještě jiné drogy, kombinují několik různých způsobů aplikace, případně se uchylují k látkám primárně určeným pro veterinární užití. Věří přitom, že různé steroidy v těle interagují a jejich kombinace ještě umocní nárůst svalové hmoty. Pro tuto domněnku ovšem neexistují žádné důkazy.

 

Jiný typ užívání anabolických steroidů bývá označován jako pyramidové užívání. Hovoří se o něm tehdy, když uživatel pomalu navyšuje užívané dávky, přidává další látky a zkracuje dobu mezi jednotlivými dávkami tak, že nejvyšších dávek dosáhne uprostřed kůry a poté znovu dávky snižuje na počáteční úroveň – taková pyramida obvykle trvá šest až dvanáct týdnů. Ani účinky takového postupu však nebyly nikdy potvrzeny.

 

Rizika
Užívání anabolických steroidů má mnoho negativních důsledků, z nichž některé mohou být hodně neatraktivní. Jedná se především o rozvoj akné a růst prsou u mužů. Některé ohrožují život – steroidy mohou způsobit například zástavu srdce nebo vést k rakovině jater. Některé fyzické změny jsou vratné a vrátí se do normálu po skončení užívání, jiné [například prohloubení hlasu u žen] jsou trvalé a omezení užívání steroidů na ně už nemá vliv. Většina informací o rizicích užívání anabolických steroidů pochází z případových studií, bylo provedeno jen velmi málo epidemiologických šetření, testy na zvířatech však mnohá tvrzení podporují.

 

Anabolické steroidy narušují normální funkce hormonálního systému a způsobují tak vratné i nevratné změny. Mezi vratné změny patří snížená produkce spermatu, scvrkávání varlat; nevratné je například řídnutí vlasů a plešatost nebo nárůst prsou u mužů. U žen vede užívání anabolických steroidů k maskulinizaci, zmenšení prsou a ztrátě tuku, zdrsnění kůže, zvětšení klitorisu a prohloubení hlasu. Ženy mohou zažívat ztrátu vlasů spolu nárůstem tělesného ochlupení.

 

Užívání anabolických steroidů v raném věku může způsobit předčasné zastavení růstu. Dále je spojeno s mozkovou příhodou, zástavou srdce, ovlivňuje množství cholesterolu v krvi. To vše i v pozdějším věku. Dále anabolické steroidy rapidně zvyšují riziko rozvoje aterosklerózy, krevních sraženin v cévách, rakoviny nebo jiných poškození jater. Začne se tvořit akné, cysty na kůži a pokožka a vlasy sed začnou nepřiměřeně mastit. Zvláštní skupinou rizik jsou pak rizika spojená s injekčním užíváním [sdílením jehel a nádobíčka, používání nesterilního náčiní, nesprávná aplikace], kam patří jednak přenos infekčních chorob [HIV, žloutenky A, B, C], bakteriálních infekcí, případně riziko abscesu apod.

 

Velmi nepříjemné jsou účinky užívání anabolických steroidů na chování a prožívání. Časté jsou záchvaty agrese, které často vedou ke krádežím, rvačkám, přepadením či znásilněním, k neopatrné jízdě autem,. Poměrně zajímavé je zjištění, že velká část uživatelů anabolický steroidů trpí svalovou dysmorfií – chorobným přesvědčení, že mají malé svaly či jsou tlustí, ne nepodobnou mentální anorexii.

 

Riziko závislosti je u anabolických steroidů poněkud odlišné – nevzniká na ně standardní fyzická či psychická závislost, málokterý uživatel ale snese pomalý návrat k původní hmotnosti a objemu po ukončení kúry, což často vede k chorobnému zneužívání anabolických steroidů Fakticky tak naplňují některé body definice závislosti, neboť svoji drogu užívají i s vědomím, že jim prokazatelně škodí [mnozí uživatelé pokračují i po prodělaném infarktu či protržení svalů], zvyšují dávky, mají problémy kontrolovat svoje užívání, případně tomu obětují jiné zájmy. Uživatelé vynaloží mnoho peněz a času na obstarání nové dávky, mohou dokonce zažívat abstinenční syndrom v podobě únavy, změn nálad, nespavosti, ztráty libida, vyčerpání, dokonce craving [silnou touhu užít látku]. Depresivní stavy mohou přetrvávat i déle než rok po skončení užívání a vést až k sebevražedným myšlenkám a pokusům.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nejlepší steroidy

(JohnSmith, 13. 11. 2020 12:37)

Od nás všichni objednávájí tady. www.toproidbro.com, e-mail: toproidbro@protonmail.com, poskytnou veškeré info i to, co kdo málo kdo dokáže poradit. A pak že se takové věci nedají sehnat na internetu. To, co jsme dříve brali osobně byl trash proti tomuto. Osobně jsem dostal Hubei a nula informaci. Od těchto kluků není jediná látka fake.

Uvedení zdroje

(EXTC poradna, 15. 8. 2018 22:33)

Dobrý den, tento článek nebo jeho část byl převzat z webových stránek internetové poradny www.EXTC.cz. Žádáme Vás o uvedení zdroje. Tým poradny EXTC

Nabídka AS

(anmaster@sigaint.org, 15. 10. 2016 9:43)

Prodej Stanozolol,Anabol,Oxandrolone,Clenbuterol,PCT,TST,DNP,Turinabol,Prohormóny,Nandrolone a další.Většina od výrobců Alpha-Balkan-Vermodje-jiné na dotaz.Kompletní nabídku s ceníkem zašlu na požádání.Levně mohu sestavit jídelníček+tréninkový plán.Pouze diskrétní jednání.Email:anmaster@sigaint.org

xiejiaxin@95epay.com

(Joan Xie, 1. 12. 2014 2:03)

Hello there,
Can you accept credit card payment?
I am Joan from 95epay Company, which is online credit cards payment processor.
We can accept all industries, including PHARMACY, REPLICAS (no brand restrictions) and other high risk industries. We have international credit card and China Union Pay,and so on.
Some advantages of our payment gateway as below:
1、Provide long term stable, safe and effect payment gateway
2、Successful rate is higher than 90%
3、Fast payout
4、Support 3D and non 3D.
5、Provide MOTO pay
Any confuse or more details, feel free to contact me please. Glad to hearing from you soon!

Best Regards
Joan Xie
E-mail:xiejiaxin@95epay.com
Skype:jiaxin.xie3
QQ:1393669022
Tel:018520371241