Jdi na obsah Jdi na menu
 

Dextrometorfan se běžně používá jako prostředek proti kašli. V daleko vyšších dávkách však působí jako dissociativum s účinky podobnými ketaminu.

 

Dextrometorfan se běžně používá k léčbě suchého a dráždivého kašle. V čistém stavu vypadá jako bílí prášek či krystalky. V lékárně se ale nejčastěji prodává ve formě sirupu či tablet. Ve vyšších dávkách působí DXM jako halucinogen – dissociativum. Jeho účinky se podobají látkám jako je ketamin či PCP.

 

Účinky dextrometorfanu se velice liší u různých dávek.

Pro slabé stavy, kdy člověk vnímá svět pouze trošku jinak, stačí okolo 200mg.

Dávky okolo 400-600mg se pak užívají nejčastěji a dochází při nich ke středně silné disociaci, kdy člověk částečně vnímá tento svět a částečně je někde „jinde“.

Při vyšších dávkách k 800mg se pak účinky dále zesilují.

Velmi vysoké dávky nad 1200mg již vyvolávají stavy zcela mimo realitu.

 

Léky na kašel s obsahem DXM se dají zakoupit volně bez předpisu a na jejich nákupu, vlastnění či užívání není nic ilegálního. Pokud by jste se ale pokoušeli extrahovat z těchto léků čistý dextrometorfan, mohlo by to být posuzováno jako nedovolená výroba omamných a psychotropních látek.

 

Dextrometorfan je chemicky podobný opiátům a fencyklidinům. Je to v podstatě sůl jednoho z izomerů levorpanolu, což je narkotické analgetikum. Jedná se o d-formu racemetorfanu.

 

Dextrometorfan je dissociativum, tudíž způsobuje jakési oddělení duše a mysli od reálného světa. To se projevuje stavy, kdy je člověk částečně v realitě, ale částečně v jakémsi snu, tudíž jak okolí tak sebe samého vnímá zcela jiným způsobem. Účinky DXM se dosti liší podle výše dávek a proto bývají často rozdělovány do 4 úrovní, přičemž každá přejímá účinky té předchozí, ale přidává k nim něco navíc.

První úroveň se projevuje už u dávek okolo 150mg. Člověk se při ní cítí spokojeně a rozjařeně, dobře se mu povídá s jinými lidmi, okolí vnímá mírně jinak, má dosti energie, atd.

Druhá úroveň se projevuje u dávek okolo 450mg a způsobuje již částečné oddělení od reality. Člověku se vše zdá jako krásný sen, z každé věci se raduje, okolí mu připadá výjmečné, cítí příjemný pocit tepla všude po těle, napadají ho zvláštní myšlenky a asociace.

Třetí úroveň se projevuje u dávek okolo 700mg a navozuje již velmi silnou dissociaci. Člověk si připadá oddělen od reality, spíše jako pozorovatel v jiném světě. Objevují se i halucinace.

Čtvrtá úroveň se projevuje u velmi vysokých dávek okolo 1250mg. Člověk při ní zcela ztrácí kontakt s realitou. Popisovány jsou stavy prožití vlastní smrti či opouštění těla (astrální cestování). 

 

DXM mírně rozšiřuje rozničky, způsobuje znecitlivění pokožky, takzvanou robotickou chůzi [u vyšších dávek] a zrychluje srdeční činnost.

 

Pokud je DXM užíváno ve formě sirupu, je velmi častá nevolnost a zvracení, způsobená právě velkým množstvím vypitého sirupu. Často se pak stává i to že je sirup vyzvracen ještě dřív než se dextrometorfan stihne vstřebat a ze stavu je nic. Proto je lepší užívat DXM buď čisté, nebo ve formě tablet.

 

DXM není fyzicky návykové a způsobuje jen slabou psychickou závislost. Nebezpečí předávkování je také nízké, jelikož životu nebezpečné začínají být až dávky nad 2000mg.
Zřejmě největším nebezpečím DXM, jež si vyžádalo již mnoho úmrtí je to, že ne všechny léky obsahující dextrometorfan obsahují pouze dextrometorfan. Proto se vždy důkladně přesvěčte o tom že váš lék obsahuje jako jedinou účinnou látku dextrometorfani hydrobromidum.

Dalším velkým nebezpečím je to že DXM se nesmí kombinovat s mnoha jinými drogami a léky. Nejnebezpečnější jsou kombinace s MAO-inhibitory [jsou v některých rostlinách a taky lécích na deprese], amfetaminy, substituovanými amfetaminy [extáze] a některými léky na alergii. Tyto kombinace mohou způsobit serotoninový syndrom při kterém zvednete teplotu nad 43 stupňů celsia a s velkou pravděpodobností zemřete, případně budete mít trvale zničený mozek. Krom těchto kombinací však existuje ještě mnoho dalších stejně nebezpečných a proto pro jistotu nekombinujte DXM s žádným lékem ani drogou.

Dalším nebezpečím je to, že velmi malé procento lidí má jakousi přecitlivost na DXM a mohou již při relativně nízkých dávkách pociťovat velmi nepříjemné pocity.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dxm

(Dxm , 2. 3. 2017 9:45)

Jen tak jsem si řekl že si přečtu všechny komentáře.. Tak tu přidávám nový
První sjezd :D na dxm jsem měl v létě 2015
Tehdy mi bohatě stačilo 6 tabletek stopexu
Měl jsem těžkou hlavu, tělo lehké, všechno utíkalo pomalu, vizualně se mi všechno začinalo dokonce i trojit, nic mě nebolelo a svěděla mě hlava. Poprvé jsem ten stav nechápal. Taky protože si na to tělo musí zvyknout. Cca po šestém 'tripu' si na to tělo zvyklo. A už jsem jen tak neseděl nechápave v parku s vykuleným výrazem. Bylo skvělý skákat, dělat blbosti a třeba malovat. V kruhu lidí jsem se už tolik nebál mluvit a cítíl jsem se víc sebevědomě a jistě. Navíc svědění, trojení a uzavřenost zmizela.
Dávky se musely zvýšit, dávali jsme klidně i 28 tabletek. Doporučuju dát třaba 10 a pak postupně nahazovat. Stavy euforie jsou skvělé a navíc pak máte stav na dýl.
Taky jsem našel jeden velký bonus, který třeba tolik kámoši nemají. Když zavírám oči, vidím trippy věci af. Rád jen tak ležím a pozoruji, vidím hezký věci, jakoby barevný kožich všude kolem, dále skály a další a já se jakoby pohybuju a létám.
Typický je tzv hraný úsměv jak jsem se dočetl v komentech, přesně.

Přeju hezký sjezdy)))

Transcendent travel

(Kvetish@email.cz, 25. 2. 2017 13:48)

Mooooc huuusty asi jako mix deklu a pika,ale pozor na vysi davky!!!!

DXM a fobie

(ACer, 14. 2. 2017 20:42)

Prave jsem zjistil ze DXM zhorsuje fobie. Ja se treba bojim vysek, ale ne tak, aby mi z toho bylo blbe. Avsak potom co jsem si dal 8 tablet stopexu a podival se na zem z nejvyssiho okna panelaku,jsem malem omdlel a bylo mi strasne spatne.
Takze jestli si date stopex, vyhnete se tomu, z ceho mate fobii. Na strach z vysek to plati urcite, na ostatni nevim.

Zkušenost

(Martin, 15. 2. 2017 19:48)

Měl jsem 13 tablet a už nikdy, bylo to hrozný. Strašně jsem se motal i v sedě, dvojité vidění. Tělo bylo strašně lehké, jakýkoliv pohyb se zdál být moc rychlý. Zvuky se zintenzivněly. Po 4 hodinách už jsem byl schopen chůze a po dalších 2 hodinách už to bylo o 90 lepší. Druhý den bolehlav jak sviňa

DXM a fobie

(ACer, 14. 2. 2017 20:41)

Prave jsem zjistil ze DXM zhorsuje fobie. Ja se treba bojim vysek, ale ne tak, aby mi z toho bylo blbe. Avsak potom co jsem si dal 8 tablet stopexu a podival se na zem z nejvyssiho okna panelaku,jsem malem omdlel a bylo mi strasne spatne.
Takze jestli si date stopex, vyhnete se tomu, z ceho mate fobii. Na strach z vysek to plati urcite, na ostatni nevim.

ktoré značky

(Anonymous, 16. 12. 2015 20:49)

aké značky odporúčate ktore obsahuju len DXM?

Re: ktoré značky

(GRSH, 3. 1. 2016 21:00)

Stopex - tablety na kašel, jen dxm
Ale u vás na Slovensku je už jen na předpis tuším..

Jestli můžu něco doporučit z toho co je u vás volně prodejný tak promethazin.. Vcelku mě jeho dostupnost na svk překvapila :D
Konkrétně "Promethazin 5 BERLIN-CHEMIE".
Je to jen a jen prometh.
Sám o sobě toho moc nedělá, ale jedno-dvě žbré na to.. :D
Rozhodně ale něco načíst, ne, že by to bylo nějak extra nebezpečný, ale všechno má svoje pravidla.. Navíc se něco dozvíš o tom, jak to kombinovat, aby to "za něco stálo".

Re: ktoré značky

(dxman , 13. 1. 2017 17:32)

dobrý je mugotussol akorát je tam pár jinych latek takze neni dobré to brat casto

Dává DXM více než bere?

(DeepOcean, 10. 8. 2016 10:31)

Velmi povedený článek o DXM :) já jsem na DXM asi trochu citlivější, protože vnímám dávky už od 60mg, ale právě naopak je to velice příjemné a pomáhá mi to z úzkostí a depresema jako nic jiného :) DXM se snažím brát s co největšíma časovýma rozestupama, protože si nejsem jistý co by to mohlo způsobit a možná mě trochu zastrašila anti-drogová propaganda :D ..

MYSLÍTE ŽE BY BYLO BEZPEČNÉ, KDYBY NĚKDO BRAL DENNĚ DÁVKY OKOLO 120MG? (Lidi co si tím léčí kašel berou denně 30 - 60 mg bez vedlejších účinků a spíš bych chtěl vědět jestli někdo zná člověka co skončil nějak špatně kvůli častému užívání DXM)

Re: Dává DXM více než bere?

(dxman, 13. 1. 2017 17:29)

musím se přiznat že já dxm beru už dva roky a kouřím do toho trávu , beru to denně minimálně 25 tablet denně , nic mi neni noopak se cítím že více rozumím světu kolem sebe akorat občas me chytají deprese dkyž nejsem na dxm a pustím si pisničky které sem poslouchal na dxm a sou to pro mě srdcovky.

Dxm

(GRSH, 11. 9. 2016 8:55)

Tákže.. Po delší době přináším menší resumé svých poznatků.
Nejnovější objev? Asi re-dosing, opakované dávkování. Když tělo dxm zpracovává, uvolňuje enzymy, které ho zpracovávají. Když jejich hladina vztoupne, dxm se logicky zpracovává rychleji a víc ho je přeměněno na Dxo (funkční metabolit dxm). Re-dosing překvapivě nezvyšuje jen funkčnost, ale také pozmění stav. Moc to nechápu, ale fakt to tak je. S každou další se ale prohlubují také vedlejší efekty, hlavně nevolnost.
Další věc je třeba grepovej džus. Uvolňuje enzym který zajišťuje přeměnu dxm na dxo a tím prohlubuje stavy, zrychluje zpracování. Doporučený postup je vypít den před tripem každou hodinu sklenici džusu. Opravdu to funguje, poprvé mě zážitek trochu vyděsil.
Paaak.. Tzv. Sensory deprivation. Podle mě jedna z nejlepších variant jak si užít trip. Jde o "zastavení" podnětů z vnějšího světa (špunty do uší, zavřené oči atd.). U dxm jsou občas vjemy taak intenzivní, že úplně zabraňují prožití tohohle skoro "meditativního" stavu. Umožní to ponořit se a o dost lépe se najetej přemýšlí.

Vše co dál budu psát jsou jen mé zkušenosti/prožitky/dohady. Lékařské vzdělání nemám a ve věcech jako tělesné reakce čerpám z internetu, drogových fór, erowidu..
Interakce:
Extáze - rozvodněný, houpavý, "měkký" stav, láska z extáze se jakoby rozplývá po okolí, občas jsem byl až přesycenej věcma kolem. Hlavně vizuálně. Nepřišlo mi, že by pracovali úplně synergicky, občas se prostě přebíjel útlum a vybuzení. Zvracel jsem. Asi jako u všech kombinací s dxm jsem nejdřív nechal naběhnout dexy a pak poslal bombu. Rizikový je serotoninový syndrom, zvýšení pulsu a tlaku.
Benza - pomáhali mi zrelaxovat se, občas jsem usínal. Hlavní problém je asi nezřetelná artikulace. Zdravotní rizika netuším

Re: Dxm

(RV, 12. 9. 2016 11:20)

Ahoj mal som na teba dotaz, asi si to nevšimol skúsim tu ak môžem, Si skúsený užívateľ, tak preto :-) DXM užívam vo forme Stopex tabliet asi od začiatku tohto roka. Postupne, po tabletke zvyšujem svoje dávky. Nevšimol si si náhodou, že by sa u DXM prejavovala tolerancia? Posledné tripy dáko už neboli ono...Najvyššiu dávku som mal 540 (18 tabliet) to bola celkom sila, tak som sa ďalší týždeň skúsil vrátiť na 480 a účinky skoro žiadne, ďalšie týždne som to zas postupne zvyšoval až na 570 (19 tabliet doposiaľ moja najvyššia dávka) a tie efekty naozaj dáko nie sú ono, resp. postrádam ich predchádzajúcu silu/zážitok.
Rozmýšľal som či to nie je rozličným zložením,lebo u nás na Slovensku sa už k Stopexu dostať ťažko, v lekárňach už vydávajú len na recept, tak objednávam z Čiech. Na Slovensku bolo na balení Dextrometorfániumbromid a v českej verzii dextromethorphani hydrobromidum monohydricum. Tak reku či to je to isté,a lebo či to je nejako inak riedené, isto budeš vedieť.
A vďaka za cenné postrehy, bol by som aj rád keby si niečo popísal o promethe, na nete toho až tak veľa nie je, určite nie tak ako DXM. Samotný ma len uspal. Vďaka, nech to ide .

Re: Re: Dxm

(Kb, 7. 12. 2016 14:50)

Já měl 1. Dávku 30 tablet neboj se přidat :D to si lehnu do postele pustím songy do sluchátek zavřu oči a vnímám to co mám v hlavě + super pocit :P

Re: Dxm

(Najs, 4. 1. 2017 0:19)

Stopex... vyskusal som vsetky kombinacie ohladom davkovania .. moja najvysia davka bola 70tabliet
...dxm sa da velmi jednoducho extrahovat a uzivat v "cistej forme" staci sa logicky zamysliet nad poznatkami chemie 1. a 2. rocnik gymnazia

Nemáš helpa?

(Depress, 24. 8. 2016 2:48)

U DXM je také nutno podotknout jeho nájezd ! (při vyšších dávkách 600 a více- ) Jeho nájezd lze pochytit podle pociťové teploty..dalším příznakem je divmý pocit v hlavě...a také cítění tepla na hlavě..toto je příznak že už nenì cesty zpět..v této fázi bych radil vyhnout se rodičům nebo jakýmkoliv momentálním hrozbám problémům...(v ton nejhorším to svést na alkohol, je to lepší než se přiznat)...a dalsim přiznakem je robótická chůze která zůstane do koncej zlatého hřebu ... nebo také ''skřetí'' chůze...ta se projevuje udržení rovnováhy v nezvyklém předklonu a při snaze narovnat se dochází k pocitu ztratě rovnováhy a možnemu pádu který je jenom nebezpečný k vzbuzení pozornosti ostatních (doporucuju delat jak vas to bolí a pokračovat zpátky do pohode a přiznat strachu rodičů soustřeďovat veškerou energii na mluvení a odbejvání rodičů..v ton nejhorší..vzdycky je tú výmluva náš polozachránce alkohol..) Ale pokud spadnete a nedojde k vnitřnímu poranění tak vás to nebude bolet protože dalším projevem je znecitlivění..které opět zůstává do konce učinku DXM... A úplně nejhorší je všímat si všech jevů a nechávat se stím deprimovat...jinak tú bude jenom bad trip...doporucuju TV,mobil volani s kamaradem... a také je možný že když to přijde ...můzete také ucítit dívný pocit při úsměvu...říkám tomu umělý úsměv...to je signál kdy už to příjde... :)

Re: Nemáš helpa?

(Depress, 24. 8. 2016 3:00)

Jenom omluvte chyby např. Místo:ton-tom;robótická-robotická;pohode-pokoje;koncej-konce;přiznat-při;tú-to....a dalši pravopisné chyby...nepsal jsem to na svém normálním telefonu...Díky - Depress

DXM

(RV, 11. 8. 2016 20:30)

Zatiaľ som spokojný aj keď užívam skôr dávky v menších hladinách, ale postupne sa to zvyšuje. chcel som sa opýtať, hlavne GRSH ak tu teda ešte chodí/číta/prispieva, ten promethazin môžem kľudne použiť aj s DXM? tuším aj sirupy sú kombinované dex a prometh. Dxm som ešte nekombinoval len raz s trochou alkoholu čo som následne oľutoval, prometh som nemal ani samotný

DXM ako liek

(luciano, 11. 5. 2015 14:15)

DXM už užívam viac rokov. Mám schizofréniu a trpím depresiami. Užívam veľa liekov, ale zo všetkých liekov má na mňa najlepšie účinky DXM. DXM mi veľmi pomáha. Očisťuje mi mozog, zlepšuje náladu, blahodárne pôsobí na spánok, úplne mi odstránil psychotické epizódy a po depresií už nemám ani stopy.
Som prekvapený, že Dxm nie je ešte evidovaný ako psychiatrický liek. Pre jeho vynikajúce vlastnosti na psychiku je to prinajmenšom zvláštne. Dúfam, že sa to časom zmení a Dxm už nebudem musieť kupovať ako liek proti kašlu....

Re: DXM ako liek

(honbresk, 17. 5. 2015 18:54)

Ja berem od januara 2015.Kazdy tyzden.Niekedy mam potrebu jeden az dva tyzdne vysadit.Mysticke stavy mi uplne zmenili zivot.

Re: DXM ako liek

(mxx, 15. 7. 2015 19:13)

Ja som na tom tiez rovnako... moje slova...


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14

následující »