Jdi na obsah Jdi na menu
 

Dextrometorfan se běžně používá jako prostředek proti kašli. V daleko vyšších dávkách však působí jako dissociativum s účinky podobnými ketaminu.

 

Dextrometorfan se běžně používá k léčbě suchého a dráždivého kašle. V čistém stavu vypadá jako bílí prášek či krystalky. V lékárně se ale nejčastěji prodává ve formě sirupu či tablet. Ve vyšších dávkách působí DXM jako halucinogen – dissociativum. Jeho účinky se podobají látkám jako je ketamin či PCP.

 

Účinky dextrometorfanu se velice liší u různých dávek.

Pro slabé stavy, kdy člověk vnímá svět pouze trošku jinak, stačí okolo 200mg.

Dávky okolo 400-600mg se pak užívají nejčastěji a dochází při nich ke středně silné disociaci, kdy člověk částečně vnímá tento svět a částečně je někde „jinde“.

Při vyšších dávkách k 800mg se pak účinky dále zesilují.

Velmi vysoké dávky nad 1200mg již vyvolávají stavy zcela mimo realitu.

 

Léky na kašel s obsahem DXM se dají zakoupit volně bez předpisu a na jejich nákupu, vlastnění či užívání není nic ilegálního. Pokud by jste se ale pokoušeli extrahovat z těchto léků čistý dextrometorfan, mohlo by to být posuzováno jako nedovolená výroba omamných a psychotropních látek.

 

Dextrometorfan je chemicky podobný opiátům a fencyklidinům. Je to v podstatě sůl jednoho z izomerů levorpanolu, což je narkotické analgetikum. Jedná se o d-formu racemetorfanu.

 

Dextrometorfan je dissociativum, tudíž způsobuje jakési oddělení duše a mysli od reálného světa. To se projevuje stavy, kdy je člověk částečně v realitě, ale částečně v jakémsi snu, tudíž jak okolí tak sebe samého vnímá zcela jiným způsobem. Účinky DXM se dosti liší podle výše dávek a proto bývají často rozdělovány do 4 úrovní, přičemž každá přejímá účinky té předchozí, ale přidává k nim něco navíc.

První úroveň se projevuje už u dávek okolo 150mg. Člověk se při ní cítí spokojeně a rozjařeně, dobře se mu povídá s jinými lidmi, okolí vnímá mírně jinak, má dosti energie, atd.

Druhá úroveň se projevuje u dávek okolo 450mg a způsobuje již částečné oddělení od reality. Člověku se vše zdá jako krásný sen, z každé věci se raduje, okolí mu připadá výjmečné, cítí příjemný pocit tepla všude po těle, napadají ho zvláštní myšlenky a asociace.

Třetí úroveň se projevuje u dávek okolo 700mg a navozuje již velmi silnou dissociaci. Člověk si připadá oddělen od reality, spíše jako pozorovatel v jiném světě. Objevují se i halucinace.

Čtvrtá úroveň se projevuje u velmi vysokých dávek okolo 1250mg. Člověk při ní zcela ztrácí kontakt s realitou. Popisovány jsou stavy prožití vlastní smrti či opouštění těla (astrální cestování). 

 

DXM mírně rozšiřuje rozničky, způsobuje znecitlivění pokožky, takzvanou robotickou chůzi [u vyšších dávek] a zrychluje srdeční činnost.

 

Pokud je DXM užíváno ve formě sirupu, je velmi častá nevolnost a zvracení, způsobená právě velkým množstvím vypitého sirupu. Často se pak stává i to že je sirup vyzvracen ještě dřív než se dextrometorfan stihne vstřebat a ze stavu je nic. Proto je lepší užívat DXM buď čisté, nebo ve formě tablet.

 

DXM není fyzicky návykové a způsobuje jen slabou psychickou závislost. Nebezpečí předávkování je také nízké, jelikož životu nebezpečné začínají být až dávky nad 2000mg.
Zřejmě největším nebezpečím DXM, jež si vyžádalo již mnoho úmrtí je to, že ne všechny léky obsahující dextrometorfan obsahují pouze dextrometorfan. Proto se vždy důkladně přesvěčte o tom že váš lék obsahuje jako jedinou účinnou látku dextrometorfani hydrobromidum.

Dalším velkým nebezpečím je to že DXM se nesmí kombinovat s mnoha jinými drogami a léky. Nejnebezpečnější jsou kombinace s MAO-inhibitory [jsou v některých rostlinách a taky lécích na deprese], amfetaminy, substituovanými amfetaminy [extáze] a některými léky na alergii. Tyto kombinace mohou způsobit serotoninový syndrom při kterém zvednete teplotu nad 43 stupňů celsia a s velkou pravděpodobností zemřete, případně budete mít trvale zničený mozek. Krom těchto kombinací však existuje ještě mnoho dalších stejně nebezpečných a proto pro jistotu nekombinujte DXM s žádným lékem ani drogou.

Dalším nebezpečím je to, že velmi malé procento lidí má jakousi přecitlivost na DXM a mohou již při relativně nízkých dávkách pociťovat velmi nepříjemné pocity.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: DXM ako liek

(DarkMatter, 2. 2. 2016 14:17)

Já četl že DXM se používá i jako psychiatrický lék :D

Re: DXM ako liek

(DeepOcean, 10. 8. 2016 11:01)

Přesně! Od mala mám psychické problémy a do teď nevím co přesně mi je a začínalo mě děsit, že se moje problémy začínají podobat schyzofrenii.. ale od doby co jsem objevil psilocybinové houby a DXM mám život milionkrát lepší a pro někoho může být překvapení že díky drogám jsem začal i žít zdravěji :)

extrahovanie

(peter, 24. 3. 2015 22:17)

zdravím, vedel by mi niekto poradiť, či sa niekde dá zohnať extrahovaný dextrometorfan alebo ako ho extrahovať ?

Re: extrahovanie

(honbresk, 17. 5. 2015 18:56)

Cez net sa da kupit vsetko

DÍKY

(GRSH, 1. 12. 2015 4:32)

A abych tady neměl málo komentářů..
Chci poděkovat autorovi webu za super stránky se všemi základními informacemi, cením přehlednost a kompletnost.
Dík moc

Re: extrahovanie

(TrapLord, 23. 6. 2016 17:41)

vazan na lékařský předpis, nevim kdes to vypotil

Vsechno ok, az na to svedeni hlavy

(kecal, 22. 1. 2016 11:57)

Mam dxm rad, vzlast to ze si muzu rict , chci velkej trip dam si tolik a tolik a v podstate vim co me ceka, ale co mi hrozne vadi a vubec se to nelepsi je to svedeni hlavy, to je proste priserny :D
jinak pohodova rekreacni latka pro zkusenejsi uzivatele, jako nezkusenej bych do toho ale nesel, nebo fakt jen malicko. Kamoska po poziti ani ne 100mg videla vsude hady, a mela z toho moc neprijemnej 5hodinovej bad trip.

pokial viem

(Pompo, 4. 1. 2016 14:16)

Dxm obsahuje brom ktory ma na cely organizmus velmi negativny vplyv, pri pravidelnom uzivani tazko poskodzuje mozog

Dexy

(GRSH, 1. 12. 2015 4:29)

Zdravotní potíže jsem ani při dlouhodobém užívání vyšších dávek nezaznamenal, myslím, že není z čeho.
Na "dexech", jak jim říkáme se mi i hezky usíná a spí, srovnal bych to klidně s brčkem na dobrou noc a to už je těžká konkurence. :D)
V minulém komentáři jsem se ještě zapomněl vyjádřit k interakcím, tak aspoň něco ve zkratce napíšu sem.
Tráva - pohodičky, hodně pohodičky, trochu větší útlum, ale celkově příjemný a bezpečný stavy
Tramadol - riziko serotonového syndromu jsem zmiňoval, jen chci vyzdvyhnout zesílení tlumivého efektu a celkově spíš uvolněnost, kombinaci opiátového "lehkého těla" a disociace jsem si zamiloval i přes ta rizika :D
Triciklická antidepresiva - velice nebezpečná kombinace, vysoké riziko serotonového syndromu, nikdy nekombinujte, řídím se pravidlem aspoň týdenní pauzy od dxm po ukončení užívání TCAD, myslím, že je to dost, to samé platí pro SSRI antidepresiva
Analgetika - prohlubují útlum, přidají trochu klidu, jen pozor na ty, které mohou utlumit dýchací funkce, to by mohlo bejt nebezpečný

Dexy

(GRSH, 1. 12. 2015 4:14)

Čégo,
normálně nemám ve zvyku se takhle vyjádřovat, ale po přečtení komentářů, které jsou neobjektivní a často zavádějící mi to nedá. Už proto, že mě dxm baví a myslím si, že jde o velmi zajímavý entheogen, drogu.
Dxm už nějakou dobu užívám, jak samotné tak v kombinacích s jinými látkami, ať už jde o marihuanu, nebo tramadol (tady opatrně riziko tzv. "serotoninového syndromu") a musím říct, že krom prvního pokusu, který byl dost unáhlený jsem neměl s dxm špatnou zkušenost.
Předně chci zdůraznit, že prvních pár tripů trvá, než si tělo "zvykne" a trochu se s látkou sladí, efekty si "sednou". Při prvních pokusech se může, a zpravidla se objevuje, zejména u vyšších dávek, nevolnost a obtíže s pohybem, jak už v článku zmiňovaná robotická chůze, nebo svalová slabost. Tyhle dvě věci se ale dají settingem jednoduše vyřešit - nevolnost prázdným žaludkem a potíže s pohybem jednoduše zvolením vhodného místa, bez nutnosti se přesunovat na delší vzdálenosti. Stejně bych ale doporučoval začínat na nižších dávkách - 5-6 30mg tablet, protože i to, jak trip prožíváte se postupně zlepšuje. Z prvních mám nejasné vzpomínky, nadbytek fyzických tlumivých efektů, často ospalost až usnutí. Tripy se postupně prohlubují a přibývá efektů na psychiku, nicméně nemusíte se bát, s dxm se úplně sladíte během cca. šesti tripů.
Účinky mohou být pro někoho nepříjemné, záleží co vás baví. Na dxm si mi stěžovali hlavně kamarádi co mají běžně v oblibě spíš stimulanty, je pravda, že tyhle stavy jsou dost odlišné. To ale neznamená, že by dxm bylo vhodné jen na poklidné sezení a meditaci, to ne! Já sám ho rád pošlu i před akcí, zlepšuje se vnímání hudby, člověk je hovornější, baví ho sociální interakce. Aspoň mě tedy, záleží na člověku.
Závěrem bych vám chtěl popřát trpělivost, myslím, že v tomhle případě se vyplatí. :)
Čégo

vobourukoubrko

(fakinlaus, 14. 10. 2015 2:30)

funguje to ? kolik tabletek si musím dát abych měl stav? co se stane když si na to zahulím skéro ? nebo když budu na to pít ?

Re: vobourukoubrko

(karla, 22. 11. 2015 23:42)

Jo, dej si 5 to ti staci a kdyz si na to zahulis nejakou kvalitku tak budes uplne zfetovanej :D

Jste nemocni

(Marek, 19. 9. 2015 0:16)

Bezte se lecit. Jste nemocni, normalni a vyrovnany clovek nema zapotrebi brat drogy.

Re: Jste nemocni

(Jarda, 8. 10. 2015 17:23)

Vyndejte si hlavu z prdele, pane.

STAVY NA DMX

(TRVP.LORD, 14. 9. 2015 14:47)

Zdravím včera jsme si s kámošem koupili stopex (dxm).
Před půl devátou sme do sebe každej nacpali 15 (500 mg) prášků a čekali na stav.
Za necelou hodinu už to pomalu přicházelo, prvně celkem v náladě pak těžkej přechod, já se vyblil a po 10 min. zas, kamošovi taky na blití, ale nevyhodil to. Stav jak kdyby ste byli lehce opití a cesta domů byla plná hnusných pocitů a na šavli. Dojdu dom zas sem se vyblil lehl na postel, v tu dobu přicházely stavy jako kdyby ste byly totalně na močky, čuměl sem furt do stejnýho místa, měl sem schýzu že mi zapadne jazyk protože když jsem ležel tak se mi zdálo jakoby se vám uvolňoval jazyk nakonec sem usl u tv.
Co se nestane druhej den, ve 4 ráno se vzbudím hlava zamotaná, brutální bolest v krku, totalní škrabloun. Od těch čtyř ráno jsem nemohl vůbec usnout ( v 5 sem stával na bus do školy).
V pět sem vstal a že si půjdu vyčistit zuby atp. do koupelny.
Kouknu na sebe oči jak angora vykulené, šlo to hlavě cítit jak máte napnuté oči, zornice pomalu přes celou duhovku.
Dále sem si všiml pod okem a na lícní kosti červených teček.
Mno že bych to byl neřek ale ráno jak jsem vstal tak jsem měl normálně dobrej stav, kterej trval asi do 9 ráno, takovej dobře vyspanej a v buse pocity euforie kde sem byl se sluchátkama zasekanej a čuměl sem z okna furt na jedno místo. Což se o kámošovi říct nedalo, ten měl ráno prej jak kdyby byl totalně na sračky, jeho chůze byla labilní jak po chlastu, a v buse se mu prej celkem navalovalo. Taky jsem si ráno všiml, že mě opustily mé pocity úzkosti a byl sem jakkdyby naspeedovanej a všechno bylo fajn. Ted je 14:43 ležím v posteli kašlu totálně zelené chrmly, při polknutí mě bolí v krku, mírné bolesti a točení hlavy.
Možná, že to ještě někdy vyzkouším, ale rozhodně si dám menší dávku a za hodně dlouhou dobu.

Re: STAVY NA DMX

(TRVP.LORD, 14. 9. 2015 14:50)

Před půl devátou večer, dodávám

dd

(dd, 4. 9. 2015 18:49)

Dobrý deň chcem sa opýtať koľko hodín trvajú tie blažené stavy??

odpad!

(Vreteno, 20. 7. 2015 19:48)

Vyskusal som to, mensie aj vecsie davky, mnohokrat a mozem napisat len jedno:je to kentus,humus, odpad! Cloveku je cely cas na tyčku, točaky, tlaky v hlave. Kazdy krat co som to skusil mi z toho nebolo dobre, ziadne zlepsenie nalady praveze naopak, uplne o ničom, iba totalna fetka co ma od drog uz uplne vyzraty mozog moze povedat ze je na tom nieco prijemne.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14