Jdi na obsah Jdi na menu
 

PCP [phencyclidin-piperidin] je syntetická droga, která spojuje stimulační, halucinogenní a hypnotické účinky. Mívá nejrůznější podoby - prášek, roztok, čípek, sprej, tablety. V podobě tablet se někdy prodává jako extáze [výroba je levnější než u MDMA]. Může být vydáván za meskalin, nebo se objevit v jointu.

 

Způsobuje splynutí mezi informacemi ze smyslových orgánů a duševními jevy. Dochází ke smíšení reality a fantazie, vnějšího a vnitřního světa. PCP se užívá nejčastěji kouřením [smíchaný s tabákem nebo marihuanou], ale i orálně [polknutím], šňupnutím, jako čípek, sprej nebo také injekčně.

 

Při velmi nízkých dávkách (pár miligramů) způsobuje euforii, neklid, halucinace, poruchy vnímání prostoru, pocit odcizení.

Při vyšších dávkách nastává znecitlivění vůči fyzickým podnětům (není cítit bolest), pocit nezranitelnosti, může se dostavit tendence k sebepoškozování, poškozování okolí, návaly síly, setřelá řeč, záchvaty zuřivosti a násilné chování.

 

Historie
V roce 1957 bylo PCP zavedeno jako ultra krátce působící narkotikum, kvůli výrazným a prudkým vedlejším účinkům se přestal používat a byl nahrazen Ketaminem [ten se dnes používá ve veterinárním lékařství].

Pro PCP se vžil název "andělský prach", který souvisí s kalifornskou rockovou skupinou Hells Angels, která jej začala zneužívat mezi prvními.

Od roku 1967 se rozšířil jeho pouliční prodej, oblíbený byl zejména mezi hispánskými gangy v New Yorku. V té době se rozmohlo heslo příznačné pro jeho užití: "Když vezmeš a přežiješ, jseš správnej [tvrdej] chlap." V roce 1978 po užití PCP v USA zemřelo 100 lidí a 10 000 lidí bylo zachraňováno na ARO.

 

Nebezpečí

- naprostá nevypočitatelnost účinku !
- hrozí těžké toxické psychózy a stihomam !
- agresivní a autoagresivní jednání! [někdy až sebevražedné a vražedné tendence]
- dochází k úmrtí po ochrnutí dýchacího centra !
- Při dlouhodobém užívání se zvyšuje riziko rozvinutí vážnějších duševních chorob a rozpadu osobnosti, mohou nastat vážná poškození srdce a jater !
 - Účinky po kouření nastupují po několika minutách, vrcholí během třicáté minuty a trvají 4 až 6 hodin.

 

při nízkých dávkách navozuje pocity euforie, sebedůvěry, vyrovnanosti

při středních dávkách se projevují analgetické a anestetické účinky

vysoké dávky způsobují křeče, strnulost, případně úplnou ztrátu vědomí

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Uvedení zdroje

(EXTC poradna, 15. 8. 2018 22:36)

Dobrý den, tento článek nebo jeho část byl převzat z webových stránek internetové poradny www.EXTC.cz. Žádáme Vás o uvedení zdroje. Tým poradny EXTC