Jdi na obsah Jdi na menu
 

Kofein [podle rostliny Coffea arabica, česky Kávovník arabský] je alkaloid, který příznivě stimuluje centrální nervovou soustavu a srdeční činnost. Kofein je pravděpodobně nejrozšířenější stimulant na světě, který se užíváním ve větším množství stává drogou.

 

Kofein patří do skupiny purinových, methylových derivátů xanthinu, která zahrnuje theobromin [kakao] a theofylin [bronchodilatans, látka uvolňující průduškové svalstvo].

 

V lidském organismu funguje kofein jako stimulátor centrální nervové soustavy, dočasně potlačuje únavu a probouzí bdělost. Nápoje obsahující kofein jako káva, čaj, limonády a energetické nápoje se těší velké oblibě. Jde o nejpopulárnější psychoaktivní látku na světě, ale na rozdíl od ostatních je legální a její prodej se neřídí žádnými omezeními. V Severní Americe konzumuje kofein 90 % dospělé populace denně. U americké Správy potravin a léčiv [FDA] je registrován jako bezpečná látka [americká obdoba českého Státního zdravotního ústavu].

 

Kofein má diuretické účinky [odvodňuje organismus], alespoň u osob, které nemají vyvinutou toleranci častým užíváním. U pravidelných uživatelů se vyvine tolerance k tomuto účinku a studie nepotvrzují, že by při pravidelné konzumaci vedlo pití nápojů obsahujících kofein k dehydrataci.

 

Pokud přestane milovník kofeinových nápojů kofein užívat, mohou se objevit nepříjemné abstinenční příznaky: bolesti hlavy, ospalost, vyčerpanost, nervozita. Příznakům se dá předejít postupným snižováním dávek během několika dní. Doporučená rychlost je ubrat půl šálku denně. Abstinenční příznaky jsou údajně způsobeny přecitlivělostí organismu na adenosin. Bolesti hlavy mohou být způsobeny poklesem krevního tlaku a mohou trvat až šest dní.

hlavni_priznaky_pri_predavkovani_kofeinem.png

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kofein

(Patrik, 6. 1. 2015 18:33)

Koľko kofeinu obsahuje aká káva a nápoj nájdete v tomto článku http://www.coffeein.sk/blog/16/o-kofeine-jeho-ucinkoch-a-jeho-mnozstve-v-roznych-napojoch/ . Ešte by ma zaujímalo koľko kofeinu je potrebné na predávkovanie dospelého človeka.

Re: kofein

(GRAMMAR, 14. 12. 2015 21:42)

150mg/kg