Jdi na obsah Jdi na menu
 

Dimethyltryptamin [DMT , N,N-dimethyltryptamin] je velmi silné přírodně se vyskytující psychedelikum.

 

DMT je extrémně silný halucinogen, reporty zážitků po jeho užití jsou často velmi bizarní. Mezi časté fenomény patří například návštěva jiných dimenzí - "hyperprostor" - a komunikace s bytostmi je obývající, celkové radikální změny perspektivy, intenzivní kaleidoskopické vize i při otevřených očích, úplné opuštění vlastního těla a pocit umírání, výrazné změny ve vnímání času a rozměrů. Mezi méně časté pak změna barev [např. celý svět vypadá zlatě], zvukové halucinace, žaludeční nevolnost a další. Téměř všichni uživatelé ale tvrdí, že pro popis tohoto zážitku nestačí běžná slova a jakýkoliv "pokus o popis" je nutně velmi nepřesný a zkreslený. Tyto zážitky mohou být velmi živé [nezřídka jsou popisovány jako "reálnější než každodenní realita"] a v důsledku neočekávané intenzity pro mnoho lidí můžou být velice děsivé, někdy dokonce mohou způsobit přechodné psychické problémy. Naopak někteří tvrdí, že zážitek s DMT byl pro ně velice spirituální a radikálně změnil jejich život a pohled na svět k lepšímu.

 

Charakterově jsou také často přirovnávány k účinkům velkých dávek halucinogenních hub lysohlávek, jejichž hlavní aktivní látkou je psilocin, který se od DMT liší pouze jednou hydroxylovou skupinou.

 

Jelikož je DMT normálně přítomno v lidském těle v malých množstvích, tělo je plně připraveno na jeho metabolizaci a působení, a tudíž není nijak toxické.

 

DMT lze užívat buď orálně ale pouze v kombinaci s MAOI, jinak není orálně účinné. Při tomto způsobu užití účinky nastupují v řádu desítek minut a trvají několik hodin, jsou méně intenzivní a častěji jsou doprovázeny tělesnými účinky, jako je kupříkladu zvracení. Chemicky se tato kombinace vyskytuje v ayahuasce, rituálním halucinogenu amazonských šamanů, kteří ji využívají k léčení a komunikaci s duchy. Dále je možné DMT užít inhalačně [nejběžnější], injekčně nebo šňupáním, případně i rektálně. V tomto případě účinky nastupují ihned a trvají 5-20 minut, ale jsou velmi intenzivní, intenzivnější než drtivá většina ostatních psychedelik v běžných dávkách. Někteří tvrdí, že právě tato látka umožňuje vnímaní věcí, které jsou normálně běžnému vnímaní nepřístupné.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

5-MeO-DMT [5-Methoxy-N,N-Dimethyltryptamin] je velmi silné psychedelikum. Přírodně se vyskytuje v malé míře v některých rostlinách, a v poměrně velké míře je obsažen v jedu některých druhů ropuch a v dalších organismech, které obsahují příbuznou látku - bufotenin. Je možné ho vyrobit i synteticky. Účinky jsou srovnatelné s účinky DMT, ale produkuje méně vizuálních halucinací, časté jsou po jeho užití zážitky blízké smrti, nebo prožívání úplné nicoty. Způsob užití je podobný jako u DMT, ale stačí čtyřikrát menší dávky pro dosažení srovnatelné intenzity.

 

5-MeO-DMT je v ČR na seznamu zakázaných látek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář