Jdi na obsah Jdi na menu
 

Oxid dusný [N2O], triviálním názvem rajský plyn, je za laboratorních podmínek bezbarvý, nehořlavý plyn s nevýraznou, ale příjemnou vůní a nasládlou chutí.


Vdechován působí nejprve stavy veselosti (odtud název rajský plyn) nebo hysterie, při vyšších dávkách útlum až anestetický spánek. Dlouhodobé nebo intenzivní vdechování však může vést k zástavě dýchání, nebo přílišnému útlumu srdeční činnosti, případně až k zástavě srdce, v obou případech s následkem smrti. Proto je velmi nebezpečné jeho případné zneužití čicháním jako drogy.


Použití:
- V medicíně se dříve používal ve směsi s kyslíkem jako anestetikum ke krátkodobým narkózám; dnes aplikován dávkovacím zařízením zajišťujícím bezpečnost se může používat v porodnictví nebo ve stomatologii.

- Používá se jako hnací plyn v bombičkách na přípravu šlehačky (E 942).

- V raketových motorech, zejména hybridních, slouží jako oxidační činidlo.

- V některých případech se vstřikuje do spalovacích motorů pro zvýšení výkonu, protože jeho rozkladem se získá více kyslíku než ze vzduchu. Také ho z tohoto důvodu používají nelegální závodníci.

- Ze stejných důvodů se využívá v analytické chemii v metodě atomové absorpční spektrometrie  jako oxidační plyn při spalování ethynu namísto vzduchu. Je tak možno dosáhnout teploty plamene o teplotě téměř 3000 °C a analyzovat tak prvky s velmi stabilními oxidy, např. hliník nebo titan.


Tlumení pocitu bolesti, mírně pozdvihnutá nálada, změňené smyslové vnímání. Omámení zanikne rychle. Zážitek trvá jen krátký čas a potom sa rozplyne. Můžou se vyskytnout neadekvátní citové reakce, při kterých konzumenti nejsou schopní regulovat svoje citové projevy. Reagují nepřiměřeně prudce, podobně jako při poruchách osobnosti. Mění se všechny smyslové vjnemy, tedy zrak, sluch, čich, hmat a vnímaní bolesti. V čase omámení se snižuje koncentrace a intelekt.


Projevy předávkování: Nevolnost, zvracení, křeče, bezvědomí následkem nedostatku kyslíku, poškození mozku, smrt.

 

Autor: http://cs.wikipedia.org/wiki/Oxid_dusn%C3%BD

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Are you 18? Come in and don't be shy!

(loveawake.ru, 31. 1. 2022 4:26)

Welcome to the world of adult Dating loveawake.ru

Авто из Японии под документы

(spirm, 20. 6. 2021 22:29)

Купим и доставим авто, мото, спецтехнику, авторазбор и водную технику со стоянок и аукционов Японии. Доставка и таможенное оформление в порту Находки, Лесной терминал. Тел +79910690694 WhatsApp

XEvil 4.0 breaks captchas of Google, Facebook, Yandex, VKontakte, and 8400 others!

(Mashateelo, 13. 12. 2017 10:18)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.