Jdi na obsah Jdi na menu
 

Pervitin je syntetický stimulant, patřící do řad tzv. amfetaminů. Původně se jednalo o povzbuzující prostředek pro vojenské účely II. světové války, později byl používán v léčbě chorobné spavosti, narkolepsie a mozkových poruch pro něž je typická apatie a nadměrná únava, rovněž jako účinné anorektikum. Vyvolává euforii a podporuje duševní výkon. V menší míře než amfetamin jej využívají i studenti, vědci, lidé s dlouhou pracovní dobou, či nároky na dlouhodobu schopnost rychle a efektivně reagovat. Čistý metamfetamin HCl má zpravidla krystalickou podobu, je nahořklé příchuti, snadno absorbuje vlhkost, častěji je prodáván v podobě drceného prášku. Metamfetamin je značně rozšířen na území ČR, kde je nezákonně syntetizován z efedrinu nebo pseudoefedrinu extrahovaného z léčiv proti chřipce v amatérských varnách. Tento výrobní proces je sice levný, ale i velmi nebezpečný, neboť je používán velmi hořlavý červený fosfor, žíraviny, ředidla jako toluen, nebo benzín.


Droga má formu bílého/nažloutlého prášku nebo bílých krystalků.


Jedna dávka [15 až 150 mg, toxikomani užívají i velmi nebezpečných dávek 300, 500 až 1000 mg] je zpravidla užita šňupáním, nitrožilně, kouřením, popř. perorálně [v kapslých nebo zabalený v kousku ubrousku nebo toaletního papíru tzv. granát]. Látka účinkuje zhruba 8 až 12 hodin, ačkoliv toxický vliv na organismus přetrvává o několik hodin déle. S požitím se dostavuje povznesená nálada, čilost, příliv ohromné energie a vzrušení, mizí potřeba spánku i chuť k jídlu. Intoxikovaný se stává velmi sebevědomým, hovorným a činorodým; prohlubuje se schopnost empatie a soustředění, vnímání barev, tónů, doteků, a výbavnost vzpomínek. Při vyšších dávkách je přítomna velice intenzivní euforie s pocity blaha a štěstí, výrazný neklid, logorea, myšlenkový trysk, subjektivní pocit nesmírné duševní výkonnosti [myšlenkové pochody uživatele jsou ovšem neproduktivní, stereotypní], fascikulace, nevolnost, bolesti hlavy, světloplachost. S nepřímým drážděním sympatiku je spjata dilatace zornic, zrychlený tep, pocení, zvýšený krevní tlak a tělesná teplota, s výšší dávkou bledost, třes a riziko dehydratace.


Akutní předávkování se projevuje silnými bolestmi na hrudi, svalovými křečemi, arytmiemi, deliriem až několikahodinovým bezvědomím, rabdomyolýzou [nekróza buněk kosterního svalstva], kómatem až úmrtím.


Po odeznění účinků nastává, vlivem deplece zúčastněných neurotransmiterů, velmi nepříjemný stav, tzv. „dojezd“, který se projevuje celkovým vyčerpáním, nekvalitním spánkem, depresivním laděním, úzkostmi, agresivitou a nutkáním opakovat dávku.


Na rozdíl od opiátů, alkoholu a benzodiazepinů, metamfetamin nevede k rozvoji fyzické závislosti, příznačná je však velmi silná závislost psychická, podobně jako u kokainu. Člověk je hnán bažením [tzv. craving] po další dávce, postupně ztrácí zájem o cokoli jiného mimo drogu, čas tráví zdlouhavými, bezcílnými činnosti [demontuje elektroniku, zapalovače, píše sáhodlouhé, obsahově prázdné texty, vyřezává ze své kůže halucinatorní hmyz, neustálé uklízí, hledá štěnice, kamery, tajné čipy], časové úseky mezi jednotlivými dávkami se postupně zkracují, a s poškozením přirozeného systému odměn v mezimozku je nucen navyšovat dávky.


Psychická závislost a tolerance na látkách typu amfetaminu se vyvíjí rychle a přetrvává i díky silné touze dosáhnout maximální euforie a vzrušení. Pro dosažení požadovaného účinku musí být množství zneužívané látky zvyšováno. Užívané dávky mohou být i mnohonásobně vyšší než dávky počáteční, látka vyvolává akutní chronické otravy, při kterých se objevují gastrointestinální poruchy, bušení srdce, arytmie, vzestup krevního tlaku, neklid, nespavost,myšlenkový trysk, dráždivost, kolaps, jež může vést až ke smrti. Teprve po odeznění intoxikace se uživatel cítí unavený a vyčerpaný, což samozřejmě vede k užití další dávky.


Toxická psychóza, kterou může užívání amfetaminů vyvolat, je typická nápadnými změnami v chování, zrakovými, sluchovými a hmatovými halucinacemi, spojenými s paranoidními bludy, panikou, možnou agresivitou, neustálým pocitem ohrožení, nutkavým, stereotypním jednáním, kdy východiskem z těchto stavů může být i sebevražda.


Metamfetamin [stejně jako vedlejší produkty domácího „vaření“] poškozuje srdce, játra a zubní sklovinu, oslabuje imunitní systém. Hlavním psychickým rizikem je plíživě rostoucí paranoia, deprese, úzkost a halucinace.


Slangové názvy:
P, Piko, Péčko, Pergo, Péro, Peří, Perník, Psaníčko, Peršing, Raketa, Lajna, Meth, Koks chudých, Speed, Krystal(y), Střepy, Ice, Parno


Pervitin obvykle vydrží v moči 2-3 dny po užití

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kvalitka

(Jozko, 7. 9. 2016 11:39)

Je tu super :) nelutujem

Re: Kvalitka

(Terula, 7. 12. 2016 22:17)

Lutovat sa to ani neda :) ale je fajn ked to vies ovladat

Re: Re: Kvalitka

(Matronaut, 16. 3. 2018 12:17)

To je sakra pravda

All internet will be CRASHED with XEvil!?

(Mashateelo, 12. 12. 2017 21:36)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.