Jdi na obsah Jdi na menu
 

Poppers je slangový výraz pro chemické látky alkyl nitrity [včetně isobutyl nitritu, butyl nitritu, isopropyl nitritu a amylnitritu]. Účinkuje podobně jako nitráty, např. nitroglycerin, což jsou nejběžnější látky na rozšíření cév [zvláště srdečních] a snížení krevního tlaku [ty se dnes používají běžně při léčbě anginy pectoris (bolesti na hrudi) a nemocí srdce]. Poppers se inhaluje, jedná se o těkavé na vzduchu výbušné látky.

 

Opojení trvá krátce, asi 3–5 minut, a nastupuje okamžitě po inhalaci; dostavují se pocity tepla, závratě a bušení srdce, obličej a vrchní část těla zčervená. Může dojít k silnému odblokování zábran, sníženému vnímání bolesti, zesílení hmatového smyslu, větší sexuální chuti; poppers uvolňuje svaly a sfinctery [svěrače], proto je užíván před např. análním stykem. Způsobuje prudké snížení krevního tlaku a zvýšení tepové frekvence, může docházet k poruchám srdečního rytmu, podráždění kůže a sliznic, silnému kašli, pocitům horka na pokožce; díky výraznému roztažení cév v mozku dochází k bolestem hlavy, v závislosti na velikosti dávky a následnému nedostatku kyslíku v mozku [pokles tlaku] po inhalaci je možné i krátkodobě ztratit vědomí. V důsledku předávkování může dojít k extremnímu snížení krevního tlaku, což může zapříčinit špatné prokrvování mozku, hrozí záchvat mrtvice a trvalé ochrnutí.

 

Po dlouhodobějším užívání dochází k poleptání nosní sliznice; častá konzumace může zapříčinit také poruchy srdečního rytmu, impotenci a silnou psychickou závislost.
Nebezpečný je vzájemný účinek s dalšími látkami či léky, jež také ovlivňují krevní oběh [např. pervitin, kokain, extáze], je extrémně nebezpečné užít poppers s viagrou, protože obě látky závažně snižují krevní tlak [mrtvice, trvalé ochrnutí].

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Správné užití Poppers

(Adam, 7. 9. 2017 9:48)

V prvni rade zde nabadate k nespravnemu uzivani poppers. Vy popisujete, aby se to vdechlo primo z lahvicky, ale tak se poppers nepouzivaji. Lahvinka se ma otevrit a nechat prchat nekde v rohu mistnosti.. Tehdy ma spravny afrodiziakalni ucinek a neuskodi tak, jako kdyz si tu chemickou prchavou jedovatost slehnete primo do nosu. I stimulanty se musi uzivat zodpovedne. Kdo nevi, jak na to, sepsal jsem na blogu podrobny navod a ten je zde --- https://www.erekce.cz/poppers/