Jdi na obsah Jdi na menu
 

Mezi těkavé látky, patří některá rozpouštědla, ředidla a lepidla, ale i plynné látky, například éter a rajský plyn. Potřebného "rauše" je zde docíleno pomocí inhalace [čichání]. Tyto látky působí na centrální nervový systém.


Jsou součástí průmyslových produktů nebo výrobků určených pro domácnost. Některé látky se prodávají jen na předpis. Konzumují se tak, že se nanesou na textilii nebo se přes hrdlo lahve natáhne igelitový sáček a pak se vdechují. Známé účinné látky jsou např.: Toluen, Aceton, látky obsažené v různých lepidlech, Butan [plyn v zapalovačích]


Při inhalaci dochází ke krátkému opojnému stavu, jenž může být díky opětovné inhalaci prodloužen. Bezprostředně po konzumaci se obvykle dostavuje bolest hlavy, nevolnost, zvracení - jako obranné mechanismy našeho těla. Teprve poté se dostavuje skutečny "rauš", projevuje se: euforií, pocity beztíže, zvukovými a zrakovými posuny ve vnímání, halucinacemi, může také docházet k zesílení vnímání dotyku, ale též k rychlému bezvědomí. Velmi častým následkem konzumace je přecenění vlastních sil.


Během konzumace nebo krátce po ní může dojít ke krvácení z nosu, kašli a nevolnosti. Dále jsou možné poruchy srdečního rytmu a dýchání [může vést až zástavě dechu]. Dále může dojít ke křečím [křeč hrtanu], zmatenosti, podráždění pokožky a sliznice. Častá jsou též předávkování.


Čichání může vést k silné psychické závislosti, vyvíjí se tolerance [dlouhé hodiny s Toluenem u nosu]. Dochází k poleptání dýchacích cest, poškození jater, ledvin, mozku [masivní odumírání nervových buněk, mozek se přemění doslova v "kašovitou" hmotu] a nervů. Zvyšuje se riziko vzniku alergií. Při delší intenzivní konzumaci může nastat na základě toluenového útlumu k vícedennímu deliriu [poruchám vědomí]. Při konzumaci u těhotných žen může dojít k vážnému poškození plodu. Fyzické abstinenční příznaky nejsou známé.


Těkavé látky se dělí do čtyř různých skupin:

Kapaliny – které se vypařují při pokojové teplotě. Ty jsou obsaženy v řadě běžně dostupných domácích a průmyslových produktů, jako jsou například ředidla, odmašťovadla, benzín, lepidla, či fixy.


Spreje – jako například barvy ve spreji, deodoranty, spreje na vlasy a spreje na ochranu tkanin.


Plyny – včetně lékařských anestetik (éter, chloroform, oxid dusný známý jako „rajský plyn“), butanových zapalovačů, propanových lahví, šlehaček ve spreji.


Nitrity – je chemická látka obsažená v přísadách, která prodlužuje trvanlivost jídla, v čistících prostředcích na kožené zboží, ozdobách interiérů a tak dále. Jsou řazeny do zvláštní kategorie inhalantů, které účinkují přímo na centrální nervový systém, mozek a míchu. Užívají se zejména jako povzbuzovače sexuální výkonnosti a jsou známy jako „poppers“.


Slangové názvy
Kellen, Rajčák, Poppers, Téčko, Techo, Techno

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář