Jdi na obsah Jdi na menu
 

Elektronická cigareta je zařízení, které bylo vyvinuto a patentováno v Číně v roce 2006. Toto zařízení vytváří páru podobnou kouři zahřátím kapalné náplně nazývané e-liquid. Tuto páru pak kuřák elektronické cigarety vdechuje. V elektronické cigaretě nedochází ke spalování, ale pouze k odpaření náplně. Chemicky se tedy náplń nemění. Přesto že oficiální název je elektronická cigareta [e-cigareta], jedná se funkcí o vaporizér.


Náplň elektronické cigarety, tedy e-liquid, je většinou založen na propylenglykolu nebo glycerolu, případně směsi obou. Obsahuje aromatické látky, většinou buď potravinářská aromata, nebo speciálně pro tento účel vytvořená aromata tabákových příchutí. V závislosti na receptuře pak může obsahovat menší procento vody, alkoholu a organických kyselin. Všechny tyto přísady musí splňovat přísná kritéria zdravotní nezávadnosti. V neposlední řadě náplň může obsahovat volitelné množství nikotinu. Množství nikotinu se obvykle uvádí v miligramech na jeden mililitr, což odpovídá přibližně desetinám procent [16mg/ml = 1,6% objemových]. Běžné obsahy nikotinu v komerčních e-liquidech jsou 0mg, 6mg, 8mg, 11mg, 16mg, 18mg, 24mg.


Do České republiky dorazila elektronická cigareta nedlouho poté, co byla v Číně patentována. Česká republika se tak stala po Číně, Izraeli, Austrálii a Turecku pátou zemí na světě, kde se elektronická cigareta začala distribuovat. V létě 2009 byl v ČR schválen zákon, který elektronickou cigaretu definuje a vymezuje podmínky používání a prodeje. Podle tohoto zákona se elektronickou cigaretou rozumí „výrobek napodobující funkci tabákového výrobku nebo tabákové potřeby, jehož účelem je vdechování nikotinových výparů, včetně příslušenství takových výrobků.“


Výhody elektronické cigarety spočívají zejména ve výrazném snížení zdravotních rizik spojených s kouřením, neobtěžování okolí zápachem a kouřem z tabáku, snížením rizika vzniku požáru a v neposlední řadě i finanční úspora v zemích, kde jsou tabákové výrobky zatíženy vysokou spotřební daní. Elektronická cigareta není primárně určena pro odvykání kouření. Je určena pro kuřáky, aby mohli holdovat své zálibě novým, méně škodlivým způsobem.


Elektronická cigareta se skládá z tří funkčních částí:

1, baterie (včetně případné řídící a regulační elektroniky)

2, atomizér

3, patrona s náplní e-liquidu


V případě, že je atomizér vyroben v celku s patronou (cartrige), je nazýván cartomizér.


Baterie se používají Li-ion akumulátory a pro účely elektronické cigarety se u nich uvádí typ spínání: AUTO a MANUAL. Spínání typu Automat znamená, že k sepnutí obvodu dojde při potažení z elektronické cigarety. Spínání Manual je zajištěno tlačítkem, které je třeba stisknout při potažení z elektronické cigarety.


Atomizér je část zodpovědná za odpaření náplně, která je napájena elektrickým proudem z baterie a do níž se dostává přiměřené množství e-liquidu. V současné době se jedná většinou o topnou spirálku z odporového drátu [kanthal], která je v kontaktu se savým materiálem napuštěným e-liquidem. Atomizér svoji konstrukcí a provedením zásadně ovlivňuje výslednou chuť, množství dýmu a další vlastnosti elektronické cigarety.


Patrona [cartrige] je jakýmsi zásobníkem a podavačem e-liquidu k atomizéru.


Cartomizér je spojení atomizéru a patrony v jeden celek. Mohou se prodávat jak prázdné, tak i předplněné e-liquidem. Cenově bývá levnější než atomizér, jeho životnost je však obvykle kratší. Výhodu má právě v tom, že po vypotřebování náplně jej lze vyhodit a nasadit nový. Cartomizér může mít trochu odlišnou chuť i dýmivost oproti atomizéru. každému tak může vyhovovat něco jiného.


Postupným vývojem se elektronické cigarety stále méně podobají klasickým tabákovým cigaretám. Rozměry i hmotnost se spíše zvětšují, protože podstatnějšími parametry oproti vzhledu jsou kapacita a výdrž baterie, dostatečně výkonný atomizér a optimální zásoba e-liquidu.


Na základě srovnání okamžitých účinků elektronické a klasické cigarety se ukazuje, že elektronická cigareta nevyvolává téměř žádné reakce jako akutní myokardiální dysfunkce či změny tlaku a tepu

 

rozlozeny-atomizer.jpg

Vlastním tuto e-cigaretu eGo-C a jsem s ní velice spokojený. Neskutečně šetří peníze, mohu kouřit vpodstatě kdekoliv a navic rozmanitost chutí e- liquidu [náplně] je velice pestrá a některé příchutě jsem si opravdu zamiloval :). Dělají se příchutě na ovoce [ananas, malina, banán, jablko], na znamé značky cigaret [marlboto, camel, pall mall] a ještě např. kola, čokoláda. Jako jedinou malou nevýhodu e-cigarety vidim v docela dlouhé době nabíjení, ale jinak naprosto perfektní věc. Doporučuji každému kuřákovy, který chce ušetřit jak penize tak svoje zdraví a časem i třeba přestat kouřit uplně.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Elon Musk was right: artifitial intelligence will make new WAR. The "XEvil" was released!

(Latonyakiz, 27. 3. 2018 9:53)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.