Jdi na obsah Jdi na menu
 

GHB, GABA je anestetikum s pseudo-steroidními vlastnostmi. V osmdesátých letech ji využívali zejména kulturisté pro schopnost odbourávat tuky a uvolňovat růstový hormon, který napomáhá tvorbě svalové hmoty. Příležitostně byla používána v medicíně také jako lokální anestetikum, od toho se však po zjištění některých vedlejších účinků upustilo. V posledních letech GHB získala na popularitě jako rekreační droga slibující radost, větší sexuální vzrušivost a schopnost dosáhnout orgasmu.

 

Obvykle jde o bezbarvou tekutinu [odtud též názvy tekutá Extáze, liquid E nebo liquid Ecstasy], zřídka o bílý prášek, s výraznou slanou chutí, bez zápachu, výjimečně jako bílý prášek v kapslích. Přesto je po smíchání s nápojem těžko rozeznatelná. Odtud plyne její zneužívání jako uspávacího prostředku [prostitutky tak uspávají své zákazníky] či k odbourání zábran [muži ho kapou ženám tajně do pití, aby byly "povolnější"]. Tato aplikace je však velmi nebezpečná, neboť kombinace i malého množství GHB s alkoholem či antidepresivy může přivodit symptomy podobné předávkování [hluboký spánek, případně i úmrtí]. GHB se také pod lékařským dohledem užívá při léčbě závislosti na alkoholu.

 

V nízkých dávkách může navodit stav podobný opilosti, uživatelé se cítí uvolněně, zvyšuje se jejich schopnost komunikovat s okolím, naopak se snižují motorické schopnosti, mohou se dostavit závratě a další symptomy připomínající stav po požití většího množství alkoholu. Ani nízké dávky GHB však není vhodné užívat před řízením motorových vozidel.

Střední dávka zvyšuje relaxační účinek a prohlubuje smyslové vnímání [zejména hudby a tance]. Obvykle se dostavuje veselá nálada. Zároveň s tím se však také snižuje schopnost srozumitelně se vyjadřovat, začínají převažovat pocity otupělosti a nevolnosti. Velmi žádaný je sexuální účinek látky - zvyšuje se hmatová citlivost, schopnost erekce a orgasmu.

Vysoká dávka umocňuje popsané negativní účinky, které v důsledku vedou k pocitu celkové únavy. Může přivodit ztrátu vědomí a hluboký spánek trvající několik hodin. Velmi důležité je u této látky dávkování, protože dávky od 10 g výše mohou působit smrtelně !
Koncentrace GHB v roztocích dostupných na nelegálním trhu je různá, proto je dávkování problematické. Smrtelná dávka se odhaduje na 0,2 g čisté GHB/kg tělesné váhy.

 

Účinky GHB se dostaví obvykle během 10–20 minut a trvají 1–3 hodiny. Tělo látku zpracovává velmi rychle, v moči ji lze detekovat maximálně 4–5 hodin po užití.

 

Nebezpečné užívání a závislost
Dlouhodobá rizika nebyla popsána, někteří odborníci však tvrdí, že dlouhodobé užívání může vést k syndromu krátkodobé únavy [únava, laxnost, chvění], který odezní bez následků do 3–12 dní. Vznik fyzické závislosti ani růst tolerance nebyl dosud prokázán, přesto existuje riziko závislosti psychické provázené nepříjemným abstinenčním syndromem. Největší rizika spočívají v oslabení respirace, což může mít v kombinaci s jinou látkou s podobným účinkem [např. alkoholem] za následek zastavení dechu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Uvedení zdroje

(EXTC poradna, 15. 8. 2018 22:38)

Dobrý den, tento článek nebo jeho část byl převzat z webových stránek internetové poradny www.EXTC.cz. Žádáme Vás o uvedení zdroje. Tým poradny EXTC

XEvil will crash worldwide internet

(Latonyakiz, 26. 3. 2018 7:46)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.