Jdi na obsah Jdi na menu
 

Diethylamid kyseliny lysergové [LSD] je polosyntetická psychedelická droga. Má velmi intenzivní účinky i při velice nízkých dávkách [od 20 μg]. Na LSD nevzniká závislost, není známo, že by způsoboval poškození mozku, a má extrémně malou toxicitu, ačkoli ve vzácných případech se mohou vyskytovat nežádoucí psychiatrické reakce, jako je úzkost, paranoa či bludy.

 

Účinky se případ od případu liší v závislosti na předchozích zkušenostech, momentální náladě i průběžném životním rozpoložení, aktuálním okolním prostředí a samozřejmě množství drogy. LSD se běžně užívá orálně, ve formě papírků napuštěných LSD či formě želatiny, tablety nebo krystalků. Běžná dávka je 50-100 μg. Obvykle se po dobu 8-14 hodin dostavují pseudohalucinace, iluze, vize, změna vnímání reality, odlišné prociťování emocí a času, častá je také smyslová synestezie, tedy prolínání smyslů [např. pocit „vidění rukama“ apod.] Tento stav se označuje jako psycholitický. Při vyšších dávkách [300-500+ μg] dochází také k dočasnému, ale úplnému odpoutání uvědomění od těla a ega [psychedelický stav]. Zážitky přitom mohou být jednoznačně pozitivní, ale i výrazně negativní. Často je uváděno zřetelné vnímání myšlenek zatlačených do povědomí či nevědomí, právě toho se využívalo v psychoterapii. Mnoho uživatelů uvádí, že zážitek s LSD výrazně změnil jejich osobnost i vnímání světa. LSD má velmi malou toleranci, do 3-7 dnů lze opakovat stejně intenzivní zážitek při stejné dávce. Fyzické účinky jsou zanedbatelné, vždy dochází k rozšíření zornic a obvykle k malému zvýšení teploty a tepu. Někdy může dojít i k jiným způsobeným silnou akutní autosugescí jako husí kůže, třes, slabá hyperglykémie, nechuť a podobně. Neexistuje žádný drogový test, který by odhalil požití LSD. K jeho stanovení se používají náročnější analytické metody, jeho použití prokazatelné je. Vzhledem k vysokým nákladům na analýzu se ve zbytných případech od průkazu upouští.

 

LSD způsobuje relativně velmi slabý návyk a v čisté formě je relativně velmi málo toxické - v poměru k běžně používaným dávkám [předávkování je velmi nepravděpodobné], jeho nebezpečí spočívá v možném nepochopení běžných nebezpečí nebo navození přímo hororových stavů, které mohou vyústit i v sebevraždu. Ve vzácných případech po požití extrémně velkých dávek nečistého („pouličního“) LSD nebo u labilních osob může dojít k přechodným nebo trvalým psychickým poruchám. Všechna tato nebezpečí lze anulovat přítomností kvalifikovaného dozoru. Jelikož LSD není legální, neexistuje záruka kvality - LSD papírky mohou obsahovat nechtěné příměsi, nebo úplně jinou látku. Při užití LSD v těhotenství může dojít k poškození plodu.

 

Vážná zdravotní a psychická rizika mohou nastat při kombinaci LSD s některými jinými drogami nebo léky.

 

Obecně je možné říci, že LSD je relativně bezpečná droga. Podle některých studií je méně nebezpečná než například alkohol či tabák.

 

LSD patří do rodiny ergolinových alkaloidů. Syntetizuje se reakcí kyseliny lysergové s diethylaminem. Kyselina lysergová se získává hydrolýzou ergotaminu, který je v relativně velkém množství [cca 2 % sušiny] obsažen v námelu. LSD je mírně zásaditá krystalická látka rozpustná ve vodě nebo lihu. Je velice nestabilní a rychle se rozpadá i při pokojové teplotě nebo na denním světle. Účinky LSD jsou vysvětlovány tím, že aktivuje některé neuroreceptory mozkového hormonu serotoninu. Při běžných dávkách je aktivní pouze jeden určitý izomer této molekuly.

lsd_collage2.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

palec nahoru

(surviver, 10. 12. 2016 11:48)

Jeden z mala clanku, kde bych byl ochoten se vsim zadanym souhlasit. Dobre napsane, netranne a infrormativni. Hodne "priznivcu" se ohani naprostou "ne"moznosti vzniku zavisloti, coz je samozrejme nesmysl. Psychicka zavislost je naprosto bezna u LSD. Libi se mi, ze je to tu zadane (velmi slaby navyk).

Nejde o nic velkeho, ale psychickou zavislost clovek normalne ziska na vsechno co se mu libi, at je to cukr, kava, sex, nebo dokonce prace :d Je to normalni a neni to neco, kvuli cemu by se clovek klepal jak ratlik, ale uz jen cilena nervozita pokud se napr. zmeni planovana moznost vzit si LSD je toho znakem.

Tyhle nezavisle informace jsou ddulezite pro vsechny, kteri premysli o tom to zkusit. Ne jen cilena propaganda vsech psychonautu, nebo extremni lzivost odpurcu. Nezaujate ciste informace vnimam jako nejprinosnejsi.

Re: palec nahoru

(ExperimentusMaximus, 13. 3. 2018 2:29)

Ahoj, sbírám informace, kde se dá, ale jak píšeš takové cenné nezaujaté informace jsou nejvíc vypovídající o dané látce.
Poprvé jsem zkusil LSD.. naprosto spontánně.. a musím říct, že jsem si to neskutečně užil. Je ale možné, že mám mnohem větší obavy si dát znovu než když to bylo poprvé? Všechno bylo moc fajne, ale prostě najednou se toho víc a víc bojím. Je to běžné?

Re: palec nahoru

(nevim, 3. 5. 2018 11:54)

Vím, že se jedná o velmi starý komentář, ale když lidi mluví o tom, že závislost nemůže vzniknout, nemyslí se tím že není možné mít fyzickou závislost? Nepamatuju si nikdy, že by někdo cíleně lhal o tom, že neni možny si na LSD navyknout