Jdi na obsah Jdi na menu
 

Hašiš je droga z pryskyřice z rostlin konopí. Jako u marihuany, účinná látka je tetrahydrocannabinol [THC], hašiš je jen potentnější verze. Běžně se s marihuanou kombinuje. Získává se buď třením květenství samičích rostlin [na rukou se pak vytváří vrstva pryskyřice - tzv. čaras] nebo extrakcí v organických rozpouštědlech [např. 80% líh], který se pak bezezbytku odpaří. Nejdostupnější a asi i nejčistším způsob je separovat pryskyřici přes jemné síto, tímto způsobem se získává hašiš např. v Maroku a řadě dalších států.

 

Má hnědou nebo tmavě zelenou až černou barvu. Je pevného skupenství, po zahřátí měkne. Kromě pevné formy také existuje hašišový olej, který je silnější. Ten se získává buď extrakcí pomocí butanu [v kapalném skupenství] nebo extrakcí v nepolárních rozpouštědlech. Obojí je ovšem komplikované a nebezpečné [butan je silně hořlavý].

 

Účinky jsou závislé na typu osobnosti, podobné jako u marihuany. Čas je vnímán zkresleně, plyne velmi pomalu. Zvuky a barvy jsou vnímány jasněji, při požití větších dávek mohou přejít až ve zrakové nebo sluchové halucinace. Objevují se pocity depersonalizace, někdy i poruchy krátkodobé paměti. Negativní účinky [kromě běžných spojených s kouřením a s poruchou plic] nejsou známy.

 

Nejčastěji se kostička hašiše nahřeje zapalovačem, nadrolí se, smíchá se s tabákem nebo marihuanou [tzv. Lovec lebek] a ubalí se hašišový joint. Nebo se kouří samotný ve vodní dýmce. Může se používat i ústně, pak je potřeba větší množství. Nejčastěji se míchá s něčím, co obsahuje tuky např. s jogurtem [protože účinná látka je rozpustná v tucích].

 

Hašiš lze také užívat jako tzv. „suchý drink“, hašiš se uválí na váleček, na skleničku se položí kus papíru [např. pivní tácek], kterým se propíchne špendlík, hašiš se zapíchne na špendlík a zapálí, poté se hašiš sfoukne a začne dýmit uvnitř skleničky, po naplnění kouřem se víko poodkryje a kouř z hašiše se vysaje.

 

Na černém trhu se nejčastěji objevuje marocký hašiš [není tak kvalitní jako např. afgánský nebo nepálský]. Množství 1 gramu představuje kvádr veliký asi 15 × 8 × 4 mm. Nekvalitní hašiš se pozná podle toho, že se drolí, kdežto kvalitní hašiš, nazývaný „plastik“ je oproti tomu vysoce kvalitní, protože obsahuje hodně pryskyřice a nedrolí se, ale připomíná spíš plastelínu. Hašišový olej se k nám nedováží, nebo je ho extrémně těžké sehnat. Občas se mezi pěstiteli může objevit domácí hašiš a haš olej, který může být kvalitnější než dovozový hašiš.

0034.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář