Jdi na obsah Jdi na menu
 

Teplo vzniká v lidském těle při jakékoliv svalové práci a metabolismu. Organismus se ho zbavuje za účelem stálé tepelné rovnováhy několika způsoby: sáláním, vedením a odpařováním vody v dýchacích cestách a z povrchu pokožky. Je-li však tato jeho schopnost omezena či utlumena, dochází k hypertermii [přehřátí].

 

MDMA je jednou z látek, které tuto schopnost termoregulace tlumí. Riziko přehřátí stoupá přímo úměrně se zvyšujícím se množstvím vydané energie, které je zejména na parties, potažmo pod vlivem extáze, velmi vysoké. Dalšími faktory působícími na nebezpečně se zvyšující teplotu těla, jsou: špatně větrané a velmi teplé prostředí [často malé uzavřené kluby, avšak i velké ale přeplněné haly] a fyzická únava. Působení několika nebo všech těchto činitelů urychluje proces vzniku serotoninového syndromu, vede často k přehřátí organismu a může skončit i smrtí.

 

Tomu je možno předejít dodržením několika základních opatření:

1. Choď si pravidelně odpočinout. Pod vlivem extáze není těžké vydržet dlouho tancovat. I když máš pocit, že máš stále dostatek energie a cítíš se skvěle, měl/a by sis jít čas od času sednout a odpočinout.

2. Vyhýbej se přehřátým a špatně větraným prostorám. Pokud jsi na párty, která se koná ve špatně větraném či přeplněném klubu, stále pamatuj na to, že tvoje tělo potřebuje čerstvý vzduch. Proto se choď pravidelně vydýchat [třeba zároveň s odpočinkem, nebo kdykoliv, když začneš cítit, že je ti příliš horko]. Stejně tak dbej zvýšené opatrnosti na open air akcích, které se konají v horkých letních dnech. Než si vezmeš E, vždy se ujisti, že je blízko nějaké stinné, chladnější místo, kam se budeš moci jít zchladit.

3. Nekombinuj extázi s alkoholem. Alkohol způsobuje dehydratování a tím zvyšuje riziko přehřátí. Zároveň snižuje schopnost rozeznat varovné signály, které tělo vysílá v případě ohrožení některých životních funkcí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář