Jdi na obsah Jdi na menu
 

Serotonin je neurotransmiter. Je přirozenou součástí chemie v našem mozku a působí jako přenašeč informací mezi jednotlivými nervovými buňkami. Za normálních okolností je uložen na nervových zakončeních. V okamžiku vzruchu se vyplaví do štěrbiny mezi nervovými vlákny, což pociťujeme jako radost, zamilovanost nebo pocit štěstí.


A právě na tuhle notu hraje i MDMA. Ta biochemickým působením zapříčiní masivní vylití serotoninu z nervových zakončení. Podobně fungují některé amfetaminy a halucinogeny typu meskalinu. Navíc MDMA brání návratu serotoninu do nervových zakončení a jeho zpětnému vychytávání. Proto ta obliba extáze – několikanásobný prožitek. Tohle všechno by se mělo vrátit po 24 hodinách do původního stavu. Ne tak, když se podobné útoky na nervová zakončení odehrávají příliš často – to může vést k depresím, nebo příliš najednou – to vede k serotoninovému syndromu.


Serotoninový syndrom je obecně popsatelný jako stav, který může vzniknout účinkem vysokých hladin serotoninu v organismu. Jeho příčinou nemusí být jen extáze, ale také některá antidepresiva a nebezpečné substance jako např. PMA. Riziko se stupňuje při jejich kombinaci, větším množství nebo současném požití některých potravin, které serotonin také obsahují [např. sýry s modrou plísní, čedar a parmazán, konzervované maso, tuňák, drůbeží játra a listová zelenina]. U osob užívajících antidepresiva je pak často chybně serotoninový syndrom zaměněn za alergickou reakci na některou potravinu.


Akutní projevy a rizika
Mezi projevy serotoninového syndromu najdeme různé změny chování, euforii, vzrušení, dezorientaci. To, co všichni uživatelé extáze důvěrně znají, se však může ještě vystupňovat v další příznaky: neklid, závrať, svalový třas, zvýšené pocení, zrychlení srdeční činnosti, bolesti hlavy, poruchy svalové koordinace, křeče, poruchy vědomí, únava, vysoká teplota, průjem až bezvědomí.


Serotoninový syndrom může končit i fatálně. Jak upozorňuje Tomáš Páleníček ve svém textu o tabletách obsahujících PMA, mnoho úmrtí spojených s touto látkou bylo spojeno právě se serotoninovým syndromem a přehřátím. Uvádí, že teplota postižených jedinců se pohybovala mezi 41–46,1°C a nikdo s teplotou nad 42°C nepřežil.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář